Tadilat Güçlendirme Nedir?

Tadilat Güçlendirme Yöntemleri yapılırken bazı işlemler gerekir. Musttan Öncelikle tadilatın proje temeli uygulandıktan sonra tespit edilir. Daha sonra tadilattan beton parçası ve belli alanlardaki demir donatıların kesitleri alınır. Bu olaylarda bir program halinde bazı testler uygulanır.

Tadilat Güçlendirme Örneğin; musttan depreme dayanıklı bir tadilat için güçlendirme işleminde farklı deprem şiddeti durumunda uygulamalar ile betonun dayanıklı olması tespit edilir. Bu işlemlerin ardından tespit çalışmaları sonucu uzman bir ekip tarafından ne tür uygulama hayata geçirilmesi karar verilir.

Hasarsız inşaatlar veya binalarda da performanslarının iyileştirilmesi için uygulamaları yapılabilir. Tadilat projesi hazırlamak ve uygulanması, oldukça bilgi ve tecrübe gerektiren işlemlerdir. Bilinçsiz yapılan uygulamalar, yapısal riskleri artırır.

Tadilat Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir? Bu Aşamada Neler Yapılır

Tadilat Güçlendirme ; Türkiye’de betonarme  uygulamalarında beton, fiberbond ve beton gibi malzemeler kullanılır. Genellikle bu uygulama için kullanılan bu malzemelerin özelliklerine göre bazı olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Örneğin; eski bir betonarme sistemi ile tasarlanan tadilatta çelik bir malzeme ile tadilat yöntemi avantaj olurken; bu eski betonun üzerine daha sağlam betonla kaplanması olumsuz bir yön olabilir. Çelik de, şekil görünümü olarak sorunları sebebiyle olumsuzluklar doğurabilir.

Karbon fiber (fiberbond) uygulamaları da,  yönetmelik ile onaylanan işlemlerdir. Fiberbond, reçine ve karbon karşımı lifli (elyaf) bir malzemedir. Kolona sarılarak çelikle eşit oranda güçlendirme sağlayabilir. Ayrıca uygulama yöntemleri içinde en hızlı sürede uygulanan işlemdir.

Düşük maliyetli duvar ekimi veya filiz ekimi yöntemiyle, çelik ve demirden dikilerek oluşturulan bir yapı güçlendirme sistemidir. Filiz ekimi işleminin ardından mantolama, beton delmesi, beton kesmesi ve iç ve dış cephe tadilat güçlendirme işlemleri daha kolay yapılabilir.

Binaların özelliklerine göre yaygın olarak tavsiye edilen ve kullanılan yöntemler şunlardır;

Tadilat Güçlendirme Yöntemleri;

Mantolama veya gömlek geçirme
Yeni ve eski betonları kaynaştırma
Kolon mantolama
Kanat ekleme
Çelik mantolama
Betonarme mantolama
Epoksi enjeksiyonu
Tadilat Güçlendirme Yöntemleri İle İlgili Bazı Bilgiler

 

Diğer Hizmetler

Villa Tadilatı
İnşaat Kentsel Dönüşüm

Daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.İletişim için buraya tıklayınız.

Sosyal Medya;
instagram
Facebook