Tadilat Güçlendirme

tadilat-guclendirme

Tadilat Güçlendirme

Tadilat güçlendirme uygulamaları yapılması için bazı işlemler gerekir. Öncelikle tadilatın proje temeli uygulandıktan sonra tespit edilir. Daha sonra tadilattan beton parçası ve belli alanlardaki demir donatıların kesitleri alınır. Bu olaylarda bir program halinde bazı testler uygulanır.

Örneğin; depreme dayanıklı bir tadilat için güçlendirme işleminde farklı deprem şiddeti durumunda uygulamalar ile betonun dayanıklı olması tespit edilir. Bu işlemlerin ardından tespit çalışmaları sonucu uzman bir ekip tarafından ne tür uygulama hayata geçirilmesi karar verilir.

Hasarsız inşaatlar veya binalarda da performanslarının iyileştirilmesi için uygulamaları yapılabilir. Tadilat projesi hazırlamak ve uygulanması, oldukça bilgi ve tecrübe gerektiren işlemlerdir. Bilinçsiz yapılan uygulamalar, yapısal riskleri artırır.

Tadilat Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye’de betonarme  uygulamalarında beton, fiberbond ve beton gibi malzemeler kullanılır. Genellikle bu uygulama için kullanılan bu malzemelerin özelliklerine göre bazı olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Örneğin; eski bir betonarme sistemi ile tasarlanan tadilatta çelik bir malzeme ile tadilat yöntemi avantaj olurken; bu eski betonun üzerine daha sağlam betonla kaplanması olumsuz bir yön olabilir. Çelik de, şekil görünümü olarak sorunları sebebiyle olumsuzluklar doğurabilir.

Karbon fiber (fiberbond) uygulamaları da,  yönetmelik ile onaylanan işlemlerdir. Fiberbond, reçine ve karbon karşımı lifli (elyaf) bir malzemedir. Kolona sarılarak çelikle eşit oranda güçlendirme sağlayabilir. Ayrıca uygulama yöntemleri içinde en hızlı sürede uygulanan işlemdir.

Düşük maliyetli duvar ekimi veya filiz ekimi yöntemiyle, çelik ve demirden dikilerek oluşturulan bir yapı güçlendirme sistemidir. Filiz ekimi işleminin ardından mantolama, beton delmesi, beton kesmesi ve iç ve dış cephe tadilat güçlendirme işlemleri daha kolay yapılabilir. İnşaat Kentsel Dönüşüm

Binaların özelliklerine göre yaygın olarak tavsiye edilen ve kullanılan yöntemler şunlardır;

Mantolama veya gömlek geçirme
Yeni ve eski betonları kaynaştırma
Kolon mantolama
Kanat ekleme
Çelik mantolama
Betonarme mantolama
Epoksi enjeksiyonu
tadilat Güçlendirme İle İlgili Bazı Bilgiler

Daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle  iletişime geçiniz.İletişim için tıklayınız.

Sosyal Medya;
instagram
Facebook
Linkledin

Projelerimizden hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin

İLETİŞİME GEÇ
Open chat

Zetyazilim Musttan Dijital'de Gücünü Dijital Pazarlama Ajansı Zetyazılım'dan almaktadır.

KATALOG